Sve što treba da znate o montiranju bojlera u kuhinji
Montiranje bojlera u kuhinji može zvučati kao komplikovan zadatak, ali uz pravi pristup i jasnu proceduru, ovaj posao može proteći brzo i bez neželjenih iznenađenja. Bilo da planirate vertikalnu ugradnju bojlera na zid, skriveni model ispod sudopere ili kompaktniji horizontalni bojler, svaki korak zahteva pažljivo razmatranje pozicija, dimenzija i sigurnosnih normi. U nastavku otkrivamo praktične savete i tehničke smernice kako biste obezbedili pouzdan dovod tople vode u kuhinji.
1. Izbor odgovarajuće pozicije
Prvi korak u montaži bojlera u kuhinji jeste definisanje optimalnog mesta ugradnje. Najčešće opcije su:
- Iznad sudopere – vertikalni bojleri male zapremine idealni su za ovaj položaj: štede prostor i dovode toplu vodu direktno do mesta potrošnje, uz minimalan gubitak temparature u cevima.
- Ispod sudopere – horizontalni ili uspravni modeli manjih dimenzija mogu se postaviti u donji kuhinjski element. Ovaj skriveni položaj održava estetski izgled kuhinje, ali zahteva pristupni otvor za servis.
- Zidni ormarić – ukoliko imate viseći ormarić dovoljno dubok, bojler možete montirati unutra, držeći ga van vidokruga. Vodite računa o visini: ne bi trebalo da ometa otvaranje vrata ili radne ploče.
Saveti za izbor mesta:
- Ostavite minimalno 10–15 cm prostora iznad i sa strane bojlera radi ventilacije i redovnog servisa.
- Proverite da zid može da nosi težinu punog bojlera (do 50 kg), pa po potrebi pojačajte zidne nosače.
- Izbegavajte montažu neposredno iznad električnih utičnica ili prekidača.
2. Priprema i sigurnosni zahtevi
Pre nego što počnete s montažom bojlera u kuhinji, osnovno je isključiti dovod vode i isključiti električnu energiju na glavnom osiguraču. Time eliminišete rizik od poplave ili strujnog udara prilikom priključivanja. Sledeći koraci pomoći će vam da obezbedite bezbednu i pravilnu instalaciju:
Električna zaštita - Svaki bojler zahteva zasebnu, odgovarajuće dimenzionisanu strujnu granu. Na ulazu u razvodnu tablu instalirajte namenski automatski osigurač (MCB) i diferencijalni prekidač (RCD) sa karakteristikom brzog isključivanja, kako biste zaštitili instalaciju i korisnike. Saradnja vodoinstalatera i električara neophodna je kako bi se električni priključak izvodio prema važećim propisima i preporukama proizvođača bojlera.
Pritisak vode - Temperatura i pritisak vode u sistemu utiču direktno na rad i sigurnost bojlera. Proverite manometrom da li je pritisak vode u kućnoj mreži unutar dozvoljenog opsega—obično do 6 bar. Ako je pritisak viši, neophodno je ugraditi reduktor pritiska pre dovoda u bojler. Na taj način izbegavate oštećenje unutrašnjih delova i rizik od curenja usled prevelikog pritiska.
Odvod kondenzata i preliv - Mnogi moderni bojleri imaju sigurnosni prelivni ventil koji oslobađa vodu ukoliko dođe do prevelikog pritiska ili greške termostata. Obavezno povežite ovaj ventil fleksibilnom crevom do najbližeg sifona ili kanalizacione cevi. Time sprečavate da voda curi po podu i da dođe do oštećenja kuhinjskih elemenata ili električnih instalacija.
Provera okruženja - Pre montaže proverite da li je zid dovoljno ravan i nosiv. Ako je potrebno, ojačajte nosače ili dodajte metalnu ploču iza mesta montaže. Osim toga, ostavite minimalno 10–15 cm prostora oko bojlera radi ventilacije i pristupa za servis, odnosno čišćenje anode ili eventualnu zamenu grejača.
Sve ove mere predostrožnosti i pripremni radovi obezbeđuju da montaža bojlera protekne bezbedno, brzo i u skladu sa standardima, a bojler u kuhinji pruži vam pouzdan i dugotrajan izvor tople vode.
3. Postupak montaže korak po korak


- Označavanje i bušenje - Označite tačne rupe po šablonu proizvođača. Bušite uz vodoravnu libelu kako biste bili sigurni da bojler stoji pravo.
- Ugradnja nosača - U zid zabijte kvalitetne tiplove (najmanje Ø10 mm) i postavite nosače. Čvrsto zavrnite šrafove, proveravajući vertikalnost.
- Podizanje i kačenje bojlera - Sa dve osobe pažljivo podignite bojler i zakačite ga na nosače. Proverite stabilnost blagim povlačenjem i guranje.
- Povezivanje vodovoda - Montirajte punu i praznu vodovodnu armaturu prema uputstvu – obično se topla voda iznosi na levu stranu bojlera, hladna ulazi s desne. Koristite PTFE traku na navojima i brtvene gumice.
- Električno priključenje - Električar treba da poveže bojler na zasebnu granu, sa obaveznim RCD-om. Svi priključci moraju biti zaštićeni od vlage i vidno obeleženi.
- Probni rad i provera - Otvorite dovod vode i proverite da nema curenja. Nakon punjenja bojlera, uključite struju i pričekajte grejanje. Proverite ispravnost termostata i sigurnosnog ventila.
4. Specifičnosti ugradnje bojlera ispod sudopere
Montiranje bojlera u donji element zahteva dodatnu pažnju na dimenzije i ventilaciju:
- Dimenzionisanje prostora: Izmerite unutrašnjost ormarića, uzimajući u obzir i prostor za cevi i električne priključke.
- Zaštita ormarića: Postavite vodootpornu podlogu (PVC panel) na dno ormarića radi zaštite od eventualnog curenja.
- Pristup za servis: Ugradite kliznu policu ili izrežite servisni otvor u zadnjoj strani ormarića kako biste mogli redovno proveravati sigurnosni ventil i grejač.
5. Održavanje i redovni pregledi
Da bi bojler u kuhinji služio godinama, neophodno je:
- Ispravljanje kamenca: Na svakih 6–12 meseci proveravajte anodni štap i uklonite taloženje kamenca.
- Provera sigurnosnog ventila: Otvorite ga ručno da biste osigurali nesmetano funkcionisanje.
- Vizuelni pregled: Povremeno proveravajte spojeve i creva na curenje.
Redovna nega produžava vek bojlera, povećava energetsku efikasnost i smanjuje rizik od havarija.
Koja dimenzija i zapremina bojlera vam treba?
Prilikom izbora kapaciteta bojlera obratite pažnju na broj osoba i potrošnju vode:
- 10–15 l: dovoljan za kuvanje i pranje sudova kod jedne osobe.
- 30–50 l: optimalno rešenje za četvoročlanu porodicu u kojoj je kuhinjski bojler sekundarni izvor toplote.
- Više od 70 l: preporučuje se za domaćinstva sa većom potrošnjom ili ako bojler služi i kupatilu.
Bezbednost i poslednje preporuke
Ugradnja bojlera u kuhinji nikada ne bi trebalo da se prepusti improvizaciji. Angažujte stručnjake za vodovod i struju, poštujte lokalne propise i uputstva proizvođača. Time ćete osigurati dugotrajan rad, energetski efikasan sistem i bezbrižno korišćenje tople vode, direktno u vašoj kuhinji.